Vasiljevskij ostrov

Největším z petrohradských ostrovů v toku řek Něvy je Vasiljevskij ostrov. Právě zde mělo podle Petra Velikého stát centrum jeho nově zakládaného města. Dnes je z něj především sídlo vysokých škol – od univerzity až po Námořní akademii.


Zobrazit místo Průvodce Petrohrad na větší mapě

Cíp Vasiljevského ostrova

Ty nejzajímavější místa ostrova se nacházejí na jeho východním cípu, tedy nejblíže k centru města. První z významných staveb, které budete z toho směru míjet, tak bude Strelka, jasně rozpoznatelná vstupním sloupovím. Okolí Strelky bylo dlouhou dobu centrem námořního obchodu a budova samotná sloužila jako burza. Nyní ovšem ve Strelce sídlí muzeum vojenského námořnictva a v sousedních bývalých celních skladech pak Zoologické muzeum a Muzeum půdy.

Před budovou stojí po obou stranách náměstíčka dvojice vysokých rostrálních sloupů, které sloužily jako majáky – na jejich vrcholu hořel oheň. Ještě před nimi, v samotné Něvě, je pak instalována velká fontána.

Jižní nábřeží

Po jižním nábřeží ostrova dojdete k velké zeleno-bílé budově s centrální věží. Je to Kunstkamera, která sloužila jako součást Akademie věd a muzeum sbírky kuriozit Petra Velikého. Ta s několika dalšími muzei sídlí v budově dodnes.

Při směru po nábřeží navazuje na Kunstkameru budova samotné Akademie věd a o kousek dál Petrohradská univerzita. O dalších sto metrů dále stojí Menšikovův palác, nejstarší kamenná budova ve městě. Měnšikov byl osobním přítelem cara Petra Velikého, který ze syna rolníka vystoupal až na pozici jednoho z nejmocnějších mužů Ruska. Dnes je z jeho paláce součást Ermitáže.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Dále můžeme po nábřeží pokračovat podél řady krásných historických budov a kostela Nanebevzetí Panny Marie až k naproti Hornickému muzeu kotvícímu ledoborci Krasin, kousek před kterým navíc kotví i vysloužilá ponorka C-189, nyní rovněž sloužící jako muzeum.

Ledoborec Krasin

Vnitrozemím ostrova

Pokud se nechcete vracet po témže nábřeží, vyjděte na rovnoběžnou třídu Bol’šoj prospekt a všimněte si katedrály sv. Andreje přibližně ve třech čtvrtinách cesty po něm.

Pokud máte čas, můžete se ponořit i hlouběji do ulic Vasiljevskij ostrova, byť to nejzajímavější najdete právě na nábřeží. V tomto případě se rozhodně vyplatí se alespoň na hodinu podél Něvy a těch nejzajímavějších míst projít.