Počasí a klima v Petrohradě

Jaké je nejvhodnější roční období, ve kterém vyrazit na návštěvu Petrohradu? To závisí na vašich preferencích – před Vánocemi může být krásné navštívit pravoslavné kostely se vší jejich výzdobou. Naopak v létě vrcholí místní turistická sezóna, protože počasí je rozhodně nejpříjemnější z celého roku. Ve vašem rozhodování vám snad napomůže následující přehled.

Listopad v Petrohradě

Petrohradské počasí během roku

Zimní období, tedy mezi listopadem a březnem, je vhodným obdobím pro návštěvu, pokud vám nevadí, že se budete muset tepleji obléct. Teploty mohou panovat od mírné zimy až po takřka třicetistupňové mrazy doprovázené ještě mrazivějším větrem. Také pozor na náledí na chodnících. Tvrdý pád na zmrzlou zem by vám dovolenou určitě nevylepšil. Pozitivem na této době je mnohem nižší turistická aktivita (tedy menší fronty a někdy i ceny).

S dubnem a květnem přichází do Petrohradu jaro a spolu s ním i obleva. Dávejte tak pozor na padající sníh a rampouchy ze střech nad vašimi hlavami.

S červnem začíná hlavní turistická sezóna, které vévodí takzvané Bílé noci (druhá polovina června), během kterých slunce zapadá jen lehce za horizont a nikdy se tak zcela nesetmí. V té době často život na ulicích neutichá do brzkých ranních hodin a odehrává se spousta festivalů a jiných kulturních akcí.

Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen. Vysoké teploty jsou ale rovněž často doprovázeny dešti, před nimiž se vždy vyplatí mít se na pozoru a případně přibalit deštník.

Zajímavou volbou pro návštěvu také může být období druhé poloviny září až první poloviny listopadu, kdy do města přichází podzim a spolu s ním i ubývá návalů turistů. Dešti se v té dobře také určitě nevyhnete a občas může i nepříjemně chladně foukat.

Počasí v Petrohradě se svým charakterem od toho českého příliš neliší. Vzhledem k severnější poloze může být chladněji, nicméně tyto rozdíly jsou mimo zimu spíše méně znatelné.