Okolo Petrohradského a Apatykářského ostrova

Pokud od velké mešity u Zaječího ostrova zamíříte po nábřeží proti proudu řeky Něvy, po chvilce budete po levé straně míjet relativně malý domek, za kterým je ale významná historie. Kamenná stavba pod sebou chrání nejstarší dochovanou budovu ve městě, domek Petra Velikého, který si nechal vystavět, aby mohl osobně dohlížet na rodící se pevnost a město.


Zobrazit místo Průvodce Petrohrad na větší mapě

Aurora

Jen pár set metrů dál stejným směrem naopak kotví symbol připomínající soumrak vlády carů, křižník Aurora, ze kterého byl vypálen slavný slepý výstřel zahajující Velkou říjnovou socialistickou revoluci. Dnes je křižník muzeem, do kterého se vzhledem k omezené kapacitě lodi není snadné dostat. Pokud si tak Auroru chcete prohlédnout i jinak než zvenku, doporučujeme si pro jistotu rezervovat dostatek času na případné čekání.

Křižník Aurora

Na sever od Aurory

Dál na sever po nábřeží stojí asi kilometr od Aurory botanická zahrada. Zelená oáza tolik odlišná od městských parků (a to nejen půl třetí desítkou skleníků) je příjemnou změnou ve smogem a ruchem dušeném velkoměstě. Stojí na břehu Karpovky, kanálu oddělujícího Petrohradský a Apatykářský ostrov.

V srdci Petrohradského ostrova pak příznivci počátků ruského komunismu najdou i jedno z mnoha muzeí mu věnovaných. Kirovovo muzeum sídlí v domě, ve kterém tento významný spolupracovník Stalina strávil poslední roky života.