Něvský prospekt

Něvský prospekt je koncentrovaným Petrohradem. Takřka co krok, to další nový pohled na nějakou jinou památku. Už svým směřováním jde o zajímavou třídu, vede totiž od řeky Něvy k – řece Něvě! Ať už je to jakkoli, Něvský prospekt patří k těm nejznámějších místům Petrohradu. A určitě k těm, které byste na své návštěvě neměli minout.


Zobrazit místo Průvodce Petrohrad na větší mapě

Od Admirality k řece Mojce

Nejkrásnější části Něvského prospektu, který má na délku okolo pěti kilometrů, leží poblíž jeho začátku u budovy Admirality. Právě zde, poblíž centra města, se nachází bývalá zástavba bohatých vrstev. Naopak čím dále na jih, tím přicházíte do méně honosných částí prospektu.

V místě, kde po Zeleném mostě Něvský prospekt křižuje Mojku, stojí Stroganovův palác, jedna z dalších krásných petrohradských staveb. O kus dál na jih rozvíjí svá křídla Kazaňská katedrála, tolik připomínající vatikánský chrám sv. Petra. I zde doporučujeme návštěvu interiéru, frekventovaného pravoslavnými věřícími.

Kazaňská katedrála

Naproti přes ulici stojí budova společnosti Singer, která je vystavena v tom nejlepším ze stylu secese a je nepřehlédnutelná díky své prosklené kopuli.

V té chvíli se můžete buď vydat doleva k až orientálně lákavému chrámu Vzkříšení Krista s bohatě barevnými báněmi nebo můžete pokračovat dál po Něvském prospektu, který stále skrývá několik zajímavých míst.

Mezi Mojkou a Fontankou

Pokud budete pokračovat, tak si určitě po pár set metrech všimnete výrazné budovy Gostinyj Dvor po vaší pravé stráně, což byl v dobách carského Ruska největší obchodní dům v Petrohradě. A jen o kus dál stojí v malém parku před Alexandrinským divadlem památník Kateřiny Veliké.

Památník Kateřiny Veliké

V místě, kde Něvský prospekt křižuje řeku Fontanku, stojí na obou březích po pravé straně dvojice paláců – bližší Aničkům palác a na druhém břehu palác Bělozerských – obě to jsou krásné stavby. Pokud je nebudete chtít navštívit, určitě si všimnete alespoň Aničkova mostu, po kterém budete řeku přecházet.

Dál se opět nabízí možnost pokračovat dál po Něvském prospektu směrem ke klášteru Alexandra Něvského nebo se vrátit a pokračovat zajímavostmi na sever od Něvského prospektu.