To nejlepší v Petrohradě

Máte jen den či dva a váháte, které z četných petrohradských památek navštívit? V tomto článku vám doporučíme ta nejzajímavější místa, která byste v Petrohradu rozhodně neměli minout.

Centrem města je nepochybně půlkruhové Palácové náměstí. Na jeho severní straně stojí zeleno-bílý Zimní palác, který v sobě skrývá jednu z nejcennějších světových sbírek umění, Ermitáž. Pokud jste milovníky umění, zevrubná prohlídka jejích expozic vám klidně zabere i zbytek dne. A to ani nezmiňujeme další budovy, ve kterých Ermináž či její umělecká souputnice Ruské muzeum, sídlí.

Od Palácového náměstí se nabízejí tři směry, kterými se vydat. Vyberme si nejprve ten východní. Podél břehu Něvy či ulicí Milionářů vyrazíme k mostu poblíž Martova pole a soutoku Něvy s říčkou Fontankou.

Po mostě přejdeme k Petropavlovské pevnosti, jejíž vnitřek si můžeme prohlédnout, byť krom muzeí a výhledu na druhou stranu řeky mnoho nenabízí. Od pevnosti pokračujeme podél řeky a po levé straně míjíme budovu chránící nejstarší stavbu ve městě, domek Petra Velikého. Za zákrutou už se přitom tyčí stožáry a komíny křižníku Aurora, upomínky na počátky komunismu v Rusku.

Křižník Aurora

Zpět se vrátíme kolem Petropavlovské pevnosti přes Vasiljevskij ostrov okolo budovy Strelky, v minulosti centra námořního obchodu v Petrohradě. To už pomalu přecházíme k místu, kterým bychom se mohli vydat od Palácového náměstí na západ – tedy k budově Admirality, historické loděnici, a jedné z nejmonumentálnějších církevních staveb ve městě, katedrále sv. Izáka. Určitě se v té chvíli nezapomeňte podívat na Měděného jezdce, sochu kousek na západ od Admirality, která má představovat Petra Velikého.

Pokud se poté vydáme od centra Petrohradu na jihovýchod, po Něvském prospektu, určitě nesmíme zapomenout odbočit z této historickými stavbami zaplněné třídy ke chrámu Vzkříšení Krista, který už z dálky láká svým orientálně byzantským stylem – pokud jsme jej už nenavštívili cestu okolo Martova pole.

Petrohradský chrám Vzkříšení Ježíše Krista

Poté můžeme pokračovat dál podél Něvského prospektu – vytrvalejší mohou dojít až ke klášteru Alexandra Něvského, těm méně chůze chtivým bude stačit prohlídka Kazaňského chrámu, který nezapře svou inspiraci chrámem sv. Petra v Římě, a pohled na asi o půl kilometru vzdálenější sochu Kateřiny Veliké.

To jsou zřejmě ta nejzajímavější místa Petrohradu, byť mnoho těch krásných – jako třeba komplex kláštera ve Smolném – jsme ještě museli vynechat. Podívejte se tak i dále na stránky, co dalšího se vyplatí k vaší návštěvě přidat.