Na západ od katedrály sv. Izáka

Pokud se od Admirality nevydáte přímo ke katedrále sv. Izáka, ale budete místo toho pokračovat podél řeky, půjdete po takzvaném Anglickém nábřeží, lemovaném z jedné strany vysokými budovami paláců a z té druhé kotvícími výletními loděmi. Krom řady zajímavých budov a muzeí si všimněte i malého památníku, který upomíná na místo, kde kotvil křižník Aurora v okamžiku, kdy dal výstřelem slavný signál k útoku na Zimní palác.


Zobrazit místo Průvodce Petrohrad na větší mapě

Na jih od Anglického nábřeží

S katedrálou a Alexandrovou zahradou na západní straně sousedí budova Jízdárny vystavěná ve vzdušném bílém stylu s dórským sloupovím. Na Jízdárnu pak navazuje táhlý Jezdecký bulvár, podél kterého po Jízdárně zástavba pokračuje kasárnami a stájemi jízdního pluku.

Procházku po Jezdeckém bulváru můžete zakončit pohledem na ostrov Nové Holandsko. Je to malý ostrůvek obklopený kanály a pokrytý pěknými cihlovými budovami dnes patřícími námořnictvu.

Naopak, pokud budete pokračovat od konce Jezdeckého bulváru směrem od Něvy (tedy na jih), půjdete kolem Krjukovova kanálu a po o trochu víc než půl kilometru bude po vaší levé ruce budova Mariinského divadla. Toto divadlo patří mezi světově proslulé operní a baletní scény.

Katedrála sv. Mikuláše

Jen kousek od Mariinského divadla se tyčí kopule katedrály sv. Mikuláše, jež byla dříve svatostánkem určeným námořníkům. Určitě doporučujeme návštěvu jejího bohatě zdobeného dvoupatrového interiéru (jak si všimnete, jde vlastně o dva kostely v jednom!).

 

Podél řeky Mojky

Ať už se vám nechce pokračovat v Mariinskému divadlu a ke katedrále sv. Mikuláše (což by byla chyba) nebo se budete od těchto památek vracet, je jednou z možnosti vydat se podél říčky Mojka. Takřka na začátku vaší cesty stojí Jusupův palác, velká žlutá nenápadná stavba. Uvnitř se ovšem skrývá vskutku nádherný zdobený interiér.

Malebný most přes řeku Mojku

Krásná procházka po téměř pěti kilometrech délky toku Mojky přináší spoustu krásných budov a muzeí. Sice tu krom Jusupova paláce nenajdete žádnou ze slavných petrohradských památek, ale pokud máte více času, možná právě tady najdete něco z toho, co vás zajímá.