Na sever od Něvského prospektu

Oblast na sever od Něvského prospektu skrývá nejedno zajímavé místo. Jedním z nejlákavějších pak je chrám Vzkříšení Krista, už zvenčí bohatě barevný svatostánek, který jako by vypadl z nějaké orientální pohádky.


Zobrazit místo Průvodce Petrohrad na větší mapě

Chrám Vzkříšení Krista vznikl na místě vraždy cara Alexandra II., jehož zabila v roce 1881 vržená bomba. Chrám byl dokončen v roce 1907 za na tehdejší poměry astronomickou sumu. Za návštěvu pak stojí i (zpoplatněný) vnitřek stavby se svými bohatě pomalovanými a zdobenými stěnami.

Chrám Vzkříšení Krista

V parku přiléhajícím ke Chrámu Vzkříšení Krista stojí Michajlovský palác, hlavní budova Ruského muzea. Krom krásné stavby je zajímavá zejména uvnitř se skrývající sbírka umění, kterou překoná v Petrohradě snad jen Ermitáž. Najdete v ní třeba slavný obraz Slavnostní zasedání věnované stému výročí státní rady od Ilji Repina zachycující carské státníky na počátku 20. století.

Ilja Repin - Slavnostní zasedání

Další pobočkou Ruského muzea je i nedaleko stojící Michajlovskij zámek, kterému se také říká zámek Inženýrský. Vznikl na přelomu 18. a 19. století na příkaz cara Pavla a nese mnoho odkazů na středověk. A stal se i místem Pavlova skonu, když zde byl sotva po pár desítkách dní pobytu zavražděn. Několik let poté se odsud carská rodina odstěhovala a místo ní zde sídlilo inženýrské vysoké učení, které na sklonu 20. století vystřídalo Ruské muzeum, které tu má jednu ze svých expozic.

A pokud budete do Inženýrského zámku směřovat po jižní straně Michajlovskij sadu, budete mít po své straně náměstí Umění se suchou Puškina a po té levé Ruské etnografické muzeum.

Směrem do čtvrti Smolnyj

Odsud můžete dále pokračovat do čtvrti Smolnyj, třeba směrem ke katedrále ve Smolném, v tom případě nezapomeňte cestou navštívit Stieglitzovu umělecko-průmyslovou akademii a muzeum s krásným interiérem i průčelím. Většina původních sbírek sice nyní zdobí Ermitáž, ale i tak si zde milovníci umění přijdou na své.