Měna, ceny, nakupování a suvenýry

Ruským platidlem je rubl, a pokud vyrážíte do Petrohradu a plánujete vyrazit i do ulic města, rozhodně se vyplatí mít rubly v peněžence. Spíše nedoporučujeme spoléhat na platby kartou – často to ani nejde.

Peníze a směnárny

Než vyrazíte, doporučujeme buď směnit si potřebný obnos už doma (a rozdělit jej z bezpečnostních důvodů na několik míst u sebe a v zavazadlech) nebo si aspoň zjistit kurzy proti euru či dolaru, které pro vás na místě samozřejmě budou nejvýhodnější. Pak už si jen stačí dávat pozor na (aspoň trochu důvěryhodně vyhlížející) směnárny, které nabízejí rozumný kurz. Vždy se nezapomeňte předem informovat na poplatky za směnu.

Nákupy v Petrohradě

Ceny v Petrohradě jsou zhruba podobné jako u nás, v některých kategoriích produktů nižší. Nakupovat třeba potraviny a vodu můžete jak v malých obchůdcích, které najdete na každém rohu, či v už méně častých supermarketech. Obojí je bezpečnou volbou.

V okolí centra a hlavních turistických památek Petrohradu naleznete řadu stánků či obchůdků se suvenýry (někdy narazíte i na celé trhy), ve kterých můžete koupit vše od čepic sovětských vojáků, proslavených matrjošek až po pravoslavné ikony namalované na porcelán. Výběr je široký, a přestože lze řadu z věcí považovat za kýč, nějakou drobnost si vybere snad každý.