Klášter Alexandra Něvského

Na jihovýchodním konci Něvského prospektu stojí jeden z nejvýznamnějších cílů výletů po Petrohradě mimo samotné centrum, dodnes fungující klášter Alexandra Něvského. Samotný jeho pomník vévodí náměstí jinak dominovanému silniční dopravou těsně před vstupem do kláštera.


Zobrazit místo Průvodce Petrohrad na větší mapě

Pokud by se vám náhodou nechtělo už vážit delší cestu pěšky, můžete využít přilehlou stanici metra s odpovídajícím názvem – Alexandra Nevskogo.

Socha Alexandra Něvského

Hřbitovy slavných

Hřbitovy přilehlé ke klášteru jsou místem posledního odpočinku třeba takových velikánů, jakými byli Dostojevský či Čajkovský (ti konkrétně leží na Tichvinovském hřbitově vpravo při vstupu do kláštera). Trochu smutným faktem je, že za vstup k jejich hrobům se vybírá vstupné, ale pokud se chcete poklonit těmto i dalším velikánům umění, asi to budete muset spolknout.

Naproti Tichvinovskému hřbitovu přes přístupovou cestu je pak Lazarevský hřbitov s místy posledního odpočinku dalších důležitých postav ruské historie, jako je Lomonosov či architekt podoby Petrohradu Rossi.

Klášter Alexandra Něvského

V samotném klášteře pak můžete obdivovat hned u vstupu stojící jednokopulový kostel Zvěstování Panny Marie, který byl prvním kamenným petrohradským kostelem a dnes je sídlem Státního muzea městského sochařství.

Uvnitř kláštera Alexandra Něvského

Dominantou je pak katedrála Nejsvětější Trojice, ve které je umístěn relikviář s ostatky Alexandra Něvského. Z výzdoby pak můžete obdivovat třeba obraz Van Dycka či Rubense. Naproti katedrále stojí dům patřící metropolitovi, vůdci místní pravoslavné komunity, a hlavně malý hřbitůvek, ve kterém jsou zcela překvapivě pohřbeni významní představitelé komunistické strany.

Klášter Alexandra Něvského rozhodně stojí za návštěvu a to i přes to, že stojí mimo centrum hlavního dění. Zvlášť pokud budete chtít uniknout ruchu velkoměsta, ale stále poznávat historii města.