Čtvrť Smolnyj

V ohybu řeky Něvy naproti jejímu soutoku s Ochtou leží čtvrť Smolnyj, jejíž název připomíná staré časy, kdy se na tomto místě vyráběl dehet.


Zobrazit místo Průvodce Petrohrad na větší mapě

 

Klášter a Katedrála ve Smolném

Zřejmě největším magnetem této čtvrti je Katedrála ve Smolném stojící uprostřed kláštera. Spíše strohá vnitřní výzdoba ostře kontrastuje s vnější stavbou, která se snažila propojit ty nejlepší prvky barokního slohu s pravoslavnou církevní architekturou.

Katedrála ve Smolném - pod licencí Creative Commons: http://www.flickr.com/photos/massalim/3501497959/in/set-72157618681080652/

Blankytně modrá kontrastuje s bílou a vytváří tak další fotogenický chrám Petrohradu, který se díky italskému původu jejího architekta Rastrelliho zase o trochu víc odlišuje od jiných církevních staveb ve městě. A z jedné z věží kostela pak budete mít krásný výhled na centrum Petrohradu.

Smolnyj institut

Čtvrť Smolnyj má za sebou i bohatou politickou minulost. V původním vzdělávacím zařízení pro dcery bohatých elit carského Ruska se po revoluci roku 1917 usídlil Lenin a až do počátku roku 1918 odsud řídil komunistickou vládu.

Později na tomto místě sídlila místní komunistická strana a právě zde byl roku 1934 i zavražděn kandidát na generálního tajemníka Sergej Kirov během vnitrosovětských mocenských půtek. Dnes je institut sídlem gubernátora města Petrohradu a veřejnost se dostane jen do muzea vybudovaného na památku Leninova pobytu.

Další zajímavosti ve čtvrti Smolnyj

Krom Katedrály ve Smolném a Smolnyj institut nabízí čtvrť Smolnyj i několik méně navštěvovaných míst. Klidnější procházku nabízí Tauridský park, ve kterém můžete alespoň zdálky Tauridský palác vystavěný pro milence carevny Kateřiny Veliké, knížete Potěmkina.

Zájemci o církevní architekturu by si rozhodně neměli nechat ujít návštěvu chrámu Proměnění Páně zasvěceného vítězství nad Turky v první polovině 19. století. Krom pozoruhodného interiéru a exteriéru tohoto žlutého chrámu si krátce všimněte i plotu, jehož materiál byl vzat ze zbraní zajatých Turků.

Milovníky estetiky možná zaujme možnost navštívit místní Květinovou výstavní síň (na severozápad od Tauridské zahrady) či již zmiňované Stieglitzovo muzeum dekorativních a užitých umění (východně od Tauridské zahrady na břehu Fontanky). Příznivci historie si pak určitě nenechají uniknout návštěvu Muzea obrany a blokády Leningradu, které stojí hned vedle.

Přestože čtvrť Smolnyj stojí malinko stranou hlavního dění, určitě si ji nenechte alespoň v rámci rychlé procházky uniknout. Zejména pohled na Katedrálu ve Smolném bude jistě jedním z nejhezčích zážitků, které si z Petrohradu odvezete.