Palácové náměstí, Ermitáž a Zimní palác

Srdcem Petrohradu je bezpochyby Palácové náměstí. Přestože město díky své historické velikosti postrádá opravdové centrum v našem slova smyslu, bylo právě Palácové náměstí s Ermitáží a Zimním palácem vždy přirozeně považováno za středobod Petrohradu.


Zobrazit místo Průvodce Petrohrad na větší mapě

 

Palácové náměstí a Alexandrův sloup

Rozlehlé půlkruhové Palácové náměstí je památníkem carské moci. Je to nejen místo slavností, ale i útoku na Zimní palác v roce 1917. Současnou podobu náměstí získalo dostavbou půlkruhové budovy Generálního štábu a ministerstev financí a zahraničních věcí. Budovou lze projít uličkou, kterou zdobí dva půlkruhové vítězné oblouky upomínající na ruské vítězství nad Napoleonem.

Ulička s vítěznými oblouky

V centru Palácového náměstí stojí Alexandrův sloup z červené žuly, který se tyčí do výšky 50 metrů. Odhalený v roce 1834, je bohatě ozdoben, tak jak se sluší a patří na carské Rusko. Krom sochy anděla s křížem na jeho vrcholu si lze na podstavci prohlédnout krásné basreliéfy.

Alexandrův sloup a Zimní palác

Zimní palác a Ermitáž

Za sloupem už ale stojí bohatě zdobená budova Zimního paláce, v jehož útrobách sídlí Ermitáž, jedna z nejbohatších sbírek umění a historických sbírek. Zimní palác vznikl v bohatém barokním stylu v polovině 18. století a až do revoluce roku 1917 sloužil jako sídlo carské rodiny. V jeho útrobách se pak ukrývá více než tisíc místností.

V tisícovce místností za zelenou fasádou s bílými sloupy se ukrývá slavná Ermitáž. Pokud byste si chtěli projít celou sbírku umění, bude vám to i při jistém tempu trvat celý den. A pokud si budete každé z děl vychutnávat, zabere vám prohlídka ještě déle. A rozhodně se připravte i na fronty před vchodem, které mohou v turistické sezóně zabrat i delší dobu.

Bohatá vnitřní výzdoba je další ozdobou Ermitáže

Sbírky Ermitáže se rozkládají ve třech patrech – v prvním se rozkládají sbírky egyptského, mezopotámského, řeckého či římského umění. Druhému patru dominují malby novověkých mistrů. A třetí obsahuje modernější sbírky a východní umění. Krásné je už samotné hlavní schodiště z prvního do druhého patra, které je svým bohatým zlatým zdobením jako vystřižené z nejslavnějších carských dob.

Palácové náměstí se Zimním palácem a Ermitáží je rozhodně místem, které by žádný návštěvník Petrohradu neměl minout. Právě zde totiž stojí ta nejslavnější a nejkrásnější místa města.

 

Užitečné odkazy

Stránky Ermitáže