Letní palác a jeho okolí

Na jižním břehu řeky Něvy, jen kousek na východ od srdce města v podobě Palácového náměstí a Ermitáže, se táhne dvojice nezastavených místvýchodnějším z nich je Letní sad, na jehož severovýchodním cípu stojí slavný Letní palác, západnější pak Martovo pole.


Zobrazit místo Průvodce Petrohrad na větší mapě

Letní palác a Letní sad

Díky pověsti, která kolem Letního paláce stojí, možná mnohé překvapí jeho malá velikost. Je třeba si ale uvědomit, že tato dvoupatrová stavba se žlutou zdobenou fasádou byla první cihlovou stavbou města.

Kolem Letního paláce se rozkládá Letní sad původně inspirovaný holandským stylem parků. Četné fontány, které byly do parku umístěny, pak daly i jméno sousední řece Fontanka. Bouřlivé události pozdějších dob ovšem ráz tohoto petrohradského parku poněkud pozměnily. Přesto však i nadále může obdivovat některá ze zachovalých sousoší od sochařských mistrů.

 

Na západ od Letního sadu

Na západ od Letního sadu, hned přes Labutí kanál, se rozkládá rozsáhlá plocha Martova pole. Zde se už od dávných dob konaly vojenské přehlídky, poutě či ohňostroje. Martovo pole obklopuje celá řada významných staveb a v jeho středu stojí Památník bojovníků revoluce, který patřil k nejvýznamnějším místům v bývalém Sovětském svazu.

Pohled přes Martovo pole

Severozápadní cíp Martova pole sousedí s Mramorovým palácem, jednou z četných památek na carské Rusko. Nynější sídlo části expozice Ruského muzea nechala pro svého milence vystavět carovna Kateřina Veliká. Nádvoří zdobí velká jezdecká socha cara Alexandra III., která sem byla přemístěna z Něvského prospektu těsně před začátkem druhé světové války.

Socha Alexandra III. na nádvoří petrohradského Mramorového paláce

Pokud budeme pokračovat dál směrem k Ermitáži a Palácovému náměstí, můžeme se vydat dvěma směry – buď podél Něvy s výhledem na Zaječí ostrov, kterému dominuje Petropavlovská pevnost, nebo souběžnou ulicí Milionářů, která začíná u Labutího kanálu a vede po severní straně Martova pole až k samotnému Palácovému náměstí.

Ulice Milionářů vznikla původně jako spojnice mezi Zimní a Letním palácem a časem si získala nové jméno podle svých bohatých obyvatel. Dnes už sice nijak výjimečnou pompou neoplývá, přesto je však stále jedním z navštěvovanějších míst v Petrohradu.

 

Užitečné odkazy

Stránky Ruského muzea